Coaching czy Mentoring ?
Wybierasz się do Coacha i masz nadzieję, że powie Ci co masz zrobić, jaką decyzję podjąć? Myślisz sobie: “Kto jak kto, Coach musi wiedzieć co jest najlepszym rozwiązaniem, a także jakie działania powinienem podjąć żeby osiągnąć sukces”. A może zdarza Ci się używać pojęcia coaching i mentoring zamiennie? Coachingu może nawet częściej, ponieważ słowo to pojawia się w coraz to różnych miejscach i przy różnych okazach. A tak naprawdę różnica pomiędzy oboma pojęciami jest dla Ciebie mało klarowna?
Jeśli tak to przygotowałam dla Ciebie krótkie i praktyczne podsumowanie.
Pomysł na ten wpis pojawił się u mnie jako wypadkowa kilku sytuacji. Z jednej strony prowadząc serię warsztatów w ramach mojej organizacji “Coaching as a tool @NVM” potrzebowałam poświęcić dużo uwagi rozróżnieniu coachingu od mentoring i wspólnemu zrozumieniu tych pojęć. Z drugiej strony, kilka razy w ostatnim czasie prowadząc wstępne rozmowy coachingowe, dochodziliśmy do konkluzji, że klient tak naprawdę potrzebuje mentora. Co moim zdaniem jest cennym odkryciem i pozwala klientowi już na wstępnym etapie podjąć decyzję co dalej.
Coaching i Mentoring posiadają swój obszar wspólny ale też mają swoje właściwe, praktyczne zastosowania.
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci “wiedzieć na pewno” co jest czym 🙂
Coaching |
Mentoring |
Coach nie musi posiadać doświadczenia w branży Coachee i nie ma transferu wiedzy |
Mentor posiada więcej umiejętności lub jest bardziej doświadczoną osobą i w sposób umiejętny dzieli się wiedzą/kompetencjami z mniej doświadczoną osobą (zwykle z tej samej branży) |
Coach zadaje „mocne pytania” i nie udziela rad |
Mentor pokazuje kierunek, udziela rad i powinien „otwierać drzwi organizacji” dla Mentee |
Managerownie mogą wykorzystywać coaching w rozwoju członków swoich zespołów |
Mentor nie powinien mieć liniowej zależności z Mentee |
Celem jest osiągnięcie konkretnego, mierzalnego celu – stąd często coaching jest krótkoterminowy |
Celem jest odpowiedź na potrzeby rozwojowe Mentee (wiedza i doświadczenie zawodowe, inteligencja emocjonalna, umiejętności społeczne) – często ma formę długoterminową (nawet kilka lat) |
Odpowiedzialność za osiągnięcie celu przeniesiona jest na Coachee, Coach wspiera klienta w jego drodze |
W mentoringu przepływ wiedzy i umiejętności ma charakter dwustronny |
Podsumowując, Coaching sprawdzi się w sytuacji gdy Coachee ma wystarczającą wiedzę i umiejętności do działania, lecz z jakichś powodów (np. spadek motywacji, wewnętrzna bariera) nie wykorzystuje swojego potencjału. Jeśli Coachee brakuje potrzebnych zasobów, Coach może wspierać jego automotywację by zniwelował te luki (np. Poprzez udział w szkoleniu, kontakt z mentorem).
Mentoring będzie niezastąpiony gdy wiedza, doświadczenie i osobista intuicja Mentora mogą wesprzeć i rozwinąć zasoby Mentee. Mentoring najczęściej przybiera formę ustrukturalizowaną w większych firmach i korporacjach. Na wolnym rynku jeszcze nie zdobył w Polsce takiej popularności jak coaching. Chociaż coraz bardziej to się zmienia. W osobnym wpisie planuję napisać coś więcej o korzyściach z posiadania Mentora i w jaki sposób go znaleźć.
Gdzie Twoim zdaniem tkwi różnica między Coachingiem i Mentoringiem? Jak to wpasowuje się w Twój styl rozwoju?
Podziel się proszę swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej.