Moje skupienie w ostatnich latach, poszło w innym kierunku. Mniej uwagi poświęcałam budowaniu biznesu, rozprawianiem się z wyzwaniami przed którymi stoją zespoły/organizacje, prowadzeniu warsztatów, pisaniu bloga, uczeniu innych oraz pomaganiu innym w rozwoju…
Moja życiowa misja, która nie tak dawno temu była bliska stwierdzeniu “pomaganie innym w rozwoju i osiąganiu sukcesów” przeniosła się mocno do życia prywatnego.
Pojawienie się Ziema na Ziemi, zmieniło wiele. Przyszło do mnie dużo radości i pięknych momentów, ale przyszło też wiele godzin spędzonych w gabinetach lekarskich, terapeutycznych. Zostałam domowym terapeutą i lekarzem bliskiego kontaktu. Odkryłam dla siebie nową ścieżkę, dietoterapeutyczną. To ciekawe! Jako magister Zdrowia Publicznego zaczęłam się bawić w “czarownicę”. Gdzie zgodnie z założeniami Tradycyjnej Chińskiej Medycyny traktuję pożywienie jako lekarstwo, które nie służy tylko do zaspokojenia głodu, ale niesie ze sobą jakość termiczną, która rozgrzewa, rozprasza, ochładza, wysusza, nawilża i odżywia krew. Odpowiednio zastosowane składniki pomagają poczuć się lepiej. Czujesz? 🙂
Okazjonalnie prowadziłam szkolenia i konsultacje. Początek września okazał się być dla mnie wyjątkowo zajęty. Kilka dni szkoleniowych zbiegło się z momentem, gdy Ziem rozpoczynał karierę żłobkolaka. Pierwszy zachwyt, szybko przeniósł się w wielką rozpacz. Dużo rozmawialiśmy razem z chłopakiem. Razem budowaliśmy obraz jak będzie wyglądał dzień, co może pomóc złagodzić trudności a co dać poczucie wpływu (samodzielności). Momentami było nam ciężko się zrozumieć. A to dlatego, że Ziem jeszcze nie mówi. Od pół roku pracujemy nad tym, wspólnie z logopedą. Ale było coś co zaczęło nam pomagać, dogadać się w tym trudnym czasie. Z pomocą przyszło nam dokumentowanie konwersacji.
Miałam to szczęście, że wiedziałam jak w mgnieniu oka mogę coś zaprezentować wizualnie. Trzy ruchy cienkopisem i kontekst sytuacji był rozrysowany. Błyskawicznie było widać, że myślenie wizualne pomaga nam w momentach trudnych, złożonych, nowych. Mały chłopak to wszystko łapał.
Miałam również to szczęście, że logopeda powiedziała mi kiedyś jak tworzyć Dziennik Wydarzeń. Wspólnie tworzone wizualne notatki szybko przeniosły się do specjalnego notesu. Stworzyliśmy Rysunkowy Dziennik Wydarzeń na nowo.
Nie mogłam uwierzyć, że nikt jeszcze tego dokładnie nie opisał. Łopatologicznie, co i jak! Przecież to jest dziecinnie proste, każdy rodzic powinien mieć możliwość wykorzystania tego narzędzia. Postanowiłam napisać ebooka, który pomógłby siać wizualność. Mocno ćwiczeniowa forma, pozwala czytelnikowi zdobyć nie tylko wiedzę (jak to zrobić), ale też umiejętności. Rozdziały książki mówią same za siebie:
Kilka dni pisania połączonego z rysowaniem. Teraz jeszcze korekta i formalności… i mam nadzieję, że już za parę dni trafi do Ciebie.
Jako czytelnik potrzebujesz jeden, spokojny wieczór i możesz działać.
To wizualne narzędzie, które przychodzi do nas ze świata terapeutycznego. Od lat z powodzeniem stosowany jest przez logopedów (a dokładnie rodziców dzieci będących pod opieką logopedów). To rodzaj pamiętnika, w którym zapisuje się ważne wydarzenia z życia dziecka (np. wyjście do zoo, pierwszy dzień w przedszkolu), codzienne sytuacje (np. zakupy, zabawa na placu zabaw) lub sytuacje społeczne (gdzie wymagane jest konkretne zachowanie, zwroty językowe). Więcej dowiecie się na stronie Centrum Metody Krakowskiej®.
Nie! Dziennik z powodzeniem sprawdza się również dla dzieci, które rozwijają się “w szeroko pojętej normie”. Rozmawiając ze znajomymi rodzicami, a potem dzieląc się z nimi roboczą wersją książki byłam onieśmielona pozytywnymi wrażeniami i chęcią zastosowania Rysunkowego Dziennika Wydarzeń w ich rodzinach.
Czytając ebooka odkryjesz:
Dodatkowo wiele sukcesów z wdrożenia dziennika pojawia się u dzieci wielojęzycznych.
Przyznaję się, napisałam kilka ebooków. Ten ostatni, jest najlepszy. Dlatego publikuję go w pierwszej kolejności. Kliknij w zakładkę Do pobrania. Już wkrótce się tam pojawi.
W ubiegłym tygodniu zaliczyłam totalną porażkę komunikacyjną. W piątek rano powiedziałam Ziemowi, że jutro pójdziemy na śniadanie do restauracji. A on to uwielbia… wycieczka do centrum miasta, przejażdżka wózkiem w okolicy Rynku, pyszne wegańskie gofry i tofucznica, którą można podkradać rodzicom a potem jeszcze trochę świetnych zdarzeń. Najgorsze, że nie zrozumiał “że jutro jest jutro”….
Coraz więcej osób i organizacji zaczyna doceniać wartość wizualnej facylitacji. Praca z wizualnością podczas spotkań to skuteczna, angażujące i wszechstronna metoda, które może przynieść wiele korzyści. W sposób jako Lider możesz wykorzystać to narzędzie? Inspirację znajdziesz uczestnicząc w spotkaniu. Na zaproszenie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie już 13 września 2018 poprowadzę warsztaty “Wizualna Facylitacja Spotkań”….
Mój pierwszy wydany ebook Rysunkowy Dziennik Wydarzeń, wrzuciłam w świat dzięki temu, że oddaliłam się od perfekcji. Parę dni pisania i rysowania, pierwsze testy z czytelnikami, poprawki i publikacja. Pozwoliłam sobie na wystarczająco dobrą wersję, aby móc zebrać informację zwrotną od czytelników i udoskonalić kolejną wersję. Wydałam ebook w mniej niż 2 tygodnie od momentu napisania pierwszego zdania. Stale przypominałam sobie, że zrobione jest lepsze niż prawie zrobione a narysowane jest lepsze niż powiedziane.
Jakie są mocne strony Twoje i Twojego zespołu? O temacie rozwijania talentów i wykorzystywania swoich silnych stron w pracy napisano już wiele. Lata badań prowadzonych przez Instytut Gallupa sugerują, że najbardziej efektywni ludzie to ci, którzy rozumieją swoje silne strony i zachowania. Ale jak znajomość mocnych stron może wpłynąć na współpracę w Twoim zespole? Przekonaj się sam. Pod koniec tego wpisu prezentuję prostą metodę pozwalającą pracować nad rozwijaniem talentów u osób indywidualnych i w zespołach.
Nie jest tajemnicą, że spotkania w organizacjach zostały uznane za wrogów produktywności. Narzekanie na liczbę spotkań i czas spędzany na spotkaniach to standard, już nie tylko w korporacjach. Zmęczenie spotkaniami jest widoczne nie tylko u pojedynczych osób. Dotyczy wielu zespołów, zwłaszcza tych które zmieniają swój sposób pracy. Coraz więcej organizacji zdaje sobie z sprawę, że…
Czego się nauczyłeś do tej pory? Jak patrząc z większej perspektywy wygląda Twój rozwój? Zapraszam Cię w ekscytującą podróż, odkrywania Twojej historii i dotychczasowego rozwoju. Podzielę się z Tobą aktywnością, którą możesz wykorzystać zarówno do pracy indywidualnej jak i do tworzenia wspólnej wizji grupy, zespołu. Spróbuj czegoś nowego! Dzięki wizualnej formie Twoja biografia zostanie z…