||||

Jak zrobić wizualną biografię?

Czego się nauczyłeś do tej pory? Jak patrząc z większej perspektywy wygląda Twój rozwój? Zapraszam Cię w ekscytującą podróż, odkrywania Twojej historii i dotychczasowego rozwoju. Podzielę się z Tobą aktywnością, którą możesz wykorzystać zarówno do pracy indywidualnej jak i do tworzenia wspólnej wizji grupy, zespołu.
Spróbuj czegoś nowego! Dzięki wizualnej formie Twoja biografia zostanie z Tobą na dłużej. Sam zobaczysz z jaką uwagą będziesz tworzył zapis swojej niezwykłej historii. Dostrzeżesz nowe wzory i pojawią się nowe pomysły na przyszłość.

Wsłuchaj się uważniej

Przenoszenie elementów na papier zaczyna się od słuchania. Wsłuchania się w informacje i odczucia.To co robimy to przenoszenie opowiadanych historii na papier. Dzielenie się perspektywami i dostrzeganie dużego obrazu oraz zależności. Pojawia się wizualna historia, wizualna biografia, wizualny zapis ważnych wydarzeń. Możemy nazywać tą aktywność w różny sposób, to Twoja historia.
Wizualna biografia może być prostą ścieżką lub pokazywać wiele poziomów. Linia czasu może przybierać różne formy, jedną z nich jest wizualna biografia. Więcej przeczytasz w poście Linia Czasu. Możesz wykorzystać sam tekst, połączyć go ze szkicami, grafiką lub z obrazkami wyciętymi z gazet. Zdecyduj sam jak ma wyglądać. Opowiedz historie na swój sposób. Pamiętaj, że Ty też potrafisz rysować. Potrzebujesz tylko obudzić w sobie umiejętności z pierwszych klas szkoły podstawowej.

Uchwyć to

Zacznij od słuchania, myślenia i organizowania. W kolejnym kroku naszkicuj kluczowe elementy na kartce A4. W kolejnym korku przenieś szkic na duży format (np. złączone dwie kartki flipcharta).
Możesz zacząć od naniesienia na linię ważnych dat, momentów stanowiących punkty milowe w Twoim rozwoju. Poszukaj w pamięci co jeszcze ważnego dla Ciebie się wydarzyło w tamtym okresie. W samym procesie tworzenia zaczniesz dostrzegać nowe powiazania między zdarzeniami i wzory. Pamiętaj: Keep it simple. Make it fun.

Analiza

Jaki obraz wyłonił się z Twojego obrazu ważnych wydarzeń? Co Cię zaskoczyło? Jakich pytań jeszcze sobie nie zadałeś? Może, któregoś z pytań poniżej:
Jakie są moje wartości i cele?
• Czy moje akcje odpowiadają moim wartością, celom i misji?
• Czego się nauczyłem? Czego jeszcze mogę się nauczyć?
• Co jeszcze z tego zapisu jest dla mnie użyteczne?
• Czego brakuje?
• Czego nie widzi działem wcześniej, co może mieć dla mnie znaczenie?
• Co mógłbym/powinienem robić inaczej?
• Co będzie najbardziej efektywne i wartościowe?

Zaplanuj

Zacznij od zrobienia sobie przerwy w myśleniu! Gdy już odpoczniesz – porozmawiaj z przyjacielem. To nie musi być “coaching”, “sesja wyznaczania celów” czy “analiza wydajności”. Może to być zwykła pogawędka na temat tego co odkryłeś z zapisu swojej linii czasu.
Twoja wizualna biografia jest Twoim wyjątkowym doświadczeniem. Oderwij się na chwilę od rozmów, które toczysz w pracy o celach, procesach, strategiach, udziałach w rynku, itp. Zastanów się czego się nauczyłeś w szerszej perspektywie i co możesz z tym dalej zrobić. Mając określoną wizję, zastanów się jak połączyć wizję przyszłości z teraźniejszością.

Poszukaj dodatkowych możliwości

Forma wizualna pozwala nam to określić gdzie jesteśmy teraz. Jakie są skutki naszych działań. Co jest teraz dla nas ważne. Jakie trendy widzimy. Co chcielibyśmy zmienić a co wzmocnić. Dla mnie jest to świetna okazja do szukania dodatkowych możliwości, co więcej mogę zrobić.
Zobacz na obrazek poniżej prezentujący mój wizualny zapis ważnych wydarzeń.
 visualbio_werokedzierska_slate
Dla mnie samej próba uchwycenia poszczególnych zdarzeń była cennym doświadczeniem.
Pojawiły się u mnie pytania jakie nowe umiejętności powinnam zdobyć? Którymi projektami powinnam się teraz zajmować? I tak dalej.
Jak będzie wyglądać Twoja linia czasu?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz