||

Płomienne przemowy dotyczące wspólnych wartości nie gwarantują sukcesu

Po co nam słowa, jeśli za nimi nie idą czyny? Przemówienia lidera o wartościach, które już w chwili mówienia nie brzmią prawdziwie? Deklarowane wartości organizacyjne odbiegające od realnych zachowań liderów? Wartości wynikające ze sposobu pracy a uwarunkowania danej firmy („bo u nas robimy to tak”)?

Zaczęłam się zastanawiać czy deklarowanie wartości jest teraz komuś potrzebne? W zbyt wielu opowieściach ludzi z różnych organizacji słyszałam, że deklaracja swoje a życie pokazuje swoje.

Czy definiowanie wspólnych wartości jest potrzebne?

Pytanie „jakie są nasze wartości” nie należy do najprostszych. Różne rzeczy są ważne dla różnych ludzi. Dodatkowo rozumiemy słowa w nieco inny sposób. Nawet w przypadku powszechnie rozpoznawalnych określeń. Co dla jednej osoby znaczy „otwartość” dla innej osoby może znaczyć zupełnie coś innego.
Zaskoczył mnie fakt, że wiele organizacji nie ma zdefiniowanych wartości. Wydawało mi się, że niemal wszystkie organizacje o tym pamiętają i przy etapie tworzenia strony wrzucają deklarację na stronę. Jak już są zdefiniowane to łatwiej znaleźć punt odniesienia i kierunek. Oraz zdecydować czy jest nam razem z wartościami po drodze?
Zaczęłam się zastanawiać czy to już jest nowa tradycja? Ktoś przemyślał temat „wspólne wartości są już niemodne” i wprowadził ulepszenie? „Wspólne wartości nie są już nikomu potrzebne. Wiemy jak pracujemy”. „Przemilczmy ten temat i zajmijmy się rzeczami ważnymi”.

“Nieszczerość i sztuczność to najlepszy sposób, aby zniechęcić do siebie ludzi”

Płomienne przemowy dotyczące wspólnych wartości nie gwarantują sukcesu. Jeśli coś Ci nie pasuje w osobie (czytaj: brak autentyczności) to nie uwierzysz w jej przesłanie. Siła prawdziwych wartości tkwi w czynach, a nie słowach. W działaniach każdego z nas. Zwłaszcza w tych „małych zdarzeniach” (o jakiej sile w ujęciu całości nie zdajemy sobie sprawy).
Dotyczy to nie tylko top-liderów, którzy wygłaszają „płomienne” przemowy. I nie tylko od święta, ale każdego dnia. Wymaga to od liderów na każdym szczeblu wysiłku, odpowiednich kompetencji, autentyczności i dbałości o szczegóły. Dużo pracy co? I jak to pogodzić?

Najlepszy sposób na pokazanie innym co jest ważne

Określenie wartości jest ważne. Pozwala nam budować jednomyślność w ramach grupy. Przy czym tę jednomyślność trzeba wypracować, a nie wymuszać. To dzięki budowaniu świadomości (na każdym poziomie) dotyczących własnych przekonań i wartości możemy znaleźć części wspólne (wspólne wartości dla grupy). Dlatego warto rozmawiać i konsultować temat z różnymi grupami.

Najlepszym sposobem na pokazanie innym, co jest ważne i potrzebne, jest zrobienie tego samemu. Pierwsze zadanie to określenie własnych wartości. Jakie wartości wyznajesz? Dlaczego? Na czym Ci tak naprawdę najbardziej zależy? Dlaczego? Dzięki czemu możesz znaleźć sposób na wyrażenie własnego siebie (poprzez te wartości). A w kolejnym kroku możesz zachęcić innych do pójścia za swoim przykładem (Co dla każdej osoby w Twoim zespole jest ważne?) . lider
Gdy masz już jasność to przychodzi czas na pracę każdego dnia, aby budować wewnętrzną spójność. James M. Kouzes i Barry Z. Posner sugerują ciekawe ćwiczenie – 3 pytania dziennikowe:

  • Co zrobiłem dzisiaj, aby pokazać, że dana wartość jest dla mnie ważna?
  • Czy jakimś swoim działaniem lub wypowiedzią dałem nieświadomie do myślenia, że ta wartość nie jest mi bliska?
  • Co jeszcze mogę zrobić, aby w pełni wyrazić swoje wartości?

Właściwa droga

Dla mnie osobiście określenie wartości stanowi solidną podstawę do dalszej pracy z grupą czy organizacją. To właśnie na tej podstawie możemy oprzeć definiowanie strategii i sposobów funkcjonowania. Odwołanie do wartości pomaga wskazać priorytety, uświadamia co jest celem i ułatwia trzymanie się kierunku.
Określenie wartości jest ważne. A dalsza praca z wartościami jeszcze ważniejsza.

A jak wygląda temat wartości w organizacji, grupie, zespole z Twojej perspektywy? Proszę podziel się swoim komentarzem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz